Overview

The Senate nominee election and referendum vote took place on October 18, 2021.

Senate nominee election and referendum results are available on the Elections Alberta website.

Residents of First Nations, Summer Villages, Improvement Districts and Special Areas as listed below and in Ministerial Order No. MSD:066/21 and MSD:085/21 were able to vote by special ballot if they wished to participate. A detailed list of these communities is provided below.

Learn more about the Senate nominee election and referendum vote.

  • Alexis Nakota Sioux Nation

    • Alexis Whitecourt 232
  • Athabasca Chipewyan First Nation

    • Chipewyan 201
    • Chipewyan 201A
    • Chipewyan 201B
    • Chipewyan 201C
    • Chipewyan 201D
    • Chipewyan 201E
    • Chipewyan 201F
    • Chipewyan 201G
  • Chipewyan Prairie First Nation

    • Cowper Lake 194A
    • Janvier 194
    • Winefred Lake 194B
  • Cold Lake First Nations

    • Cold Lake 149
    • Cold Lake 149A
    • Cold Lake 149B
    • Cold Lake 149C
  • Fort McKay First Nation

    • Fort McKay 174
    • Fort McKay 174C
    • Fort McKay 174D
    • Namur Lake 174B
    • Namur River 174A
  • Fort McMurray First Nation

    • Clearwater 175
    • Gregoire Lake 176
    • Gregoire Lake 176A
    • Gregoire Lake 176B
  • Frog Lake First Nation

    • Puskiakiwenin 122
    • Unipouheos 121
  • Kehewin Cree Nation

    • Kehewin 123
  • Loon River First Nation

    • Loon Lake 235
    • Loon Prairie 237
    • Swampy Lake 236
  • Lubicon Lake Band

    • Lubicon Lake Band
  • Mikisew Cree First Nation

    • Allison Bay 219
    • Charles Lake 225
    • Collin Lake 233
    • Cornwall Lake 244
    • Devil's Gate 220
    • Dog Head 218
    • Old Fort 217
    • Peace Point 222
    • Sandy Point 221
  • Piikani Nation

    • Piikani 147
    • Peigan Timber Limit B
  • Saddle Lake Cree Nation

    • Saddle Lake 125
  • Smith's Landing First Nation

    • ʔejëre K’elnı Kuę́ 196I
    • Hokédhe Kué 196E
    • K’ı Kué 196D
    • Łı̨ Dezé 196C
    • Tthebacha Náre 196A
    • Tthebatthıe 196
    • Ts’u K’adhe Kué 196F
    • Ts’u Nedhé 196H
    • Ts’u Kué 196G
    • Tthejëre Ghaı̨lı̨ 196B
  • Stoney Tribe: Bearspaw, Chiniki and Wesley

    • Stoney 142, 143, 144
    • Stoney 142B
    • Eden Valley 216
  • Sturgeon Lake Cree Nation

    • Sturgeon Lake 154
    • Sturgeon Lake 154A
    • Sturgeon Lake 154B
  • Whitefish Lake First Nation (Atikameg)

    • Utikoomak Lake 155
    • Utikoomak Lake 155A
    • Utikoomak Lake 155B
  • Whitefish Lake First Nation (Goodfish)

    • Utikoomak Lake 155
    • Utikoomak Lake 155A
    • Utikoomak Lake 155B
  • Woodland Cree First Nation

    • Woodland Cree 226
    • Woodland Cree 227
    • Woodland Cree 228
  • Summer Villages, Improvement Districts, and Special Areas

    • Kananaskis Improvement District
    • Improvement District No. 24
    • Special Areas
    • Summer Village of Birch Cove
    • Summer Village of Ghost Lake

Resources

Contact

Connect with Municipal Affairs:

Phone: 780-427-2225
Toll free: 310-0000 before the phone number (in Alberta)
Email: [email protected]

Was this page helpful?

All fields are required unless otherwise indicated.

You will not receive a reply. Do not enter any personal information such as telephone numbers, addresses, or emails.

Your submissions are monitored by our web team and are used to help improve the experience on Alberta.ca. If you require a response, please go to our Contact page.