HONOURABLE MR. GLUBISH

126/2021

FREEDOM OF INFORMATION AND PROTECTION OF PRIVACY ACT (section 75) - Designates The Honourable Madam Justice June M. Ross to act as an adjudicator for the purposes of section 75(1)(e) of the Freedom of Information and Protection of Privacy Act.

HONOURABLE MR. MADU

127/2021

PROVINCIAL COURT ACT (section 9.1) - Designates Judge Joshua Bryant Hawkes as Assistant Chief Judge of the Calgary Criminal Division and Calgary Region of The Provincial Court of Alberta for a term to expire on May 11, 2026.

HONOURABLE MR. MCIVER

128/2021

SPECIAL AREAS ACT (section 29) - Effective September 15, 2021, reappoints Jordon Christianson as a member and redesignates him as chair of the Special Areas Board for a term to expire on September 14, 2025.

HONOURABLE MR. NICOLAIDES

129/2021

ALBERTA HERITAGE SCHOLARSHIP ACT (section 7) - Makes the Alberta Heritage Scholarship Amendment Regulation.

130/2021

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 16 and 56) - Appoints Jay Brown, to succeed Pam Krause, as a member of the board of The Governors of the University of Calgary for a term to expire on May 11, 2024.

131/2021

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Supriya James, Tina Naqvi-Rota and Bradley Pickering as members of The Board of Governors of NorQuest College, each for a term to expire on May 11, 2024.

HONOURABLE MRS. SAVAGE

132/2021

ALBERTA UTILITIES COMMISSION ACT (sections 3 and 4) - Effective June 1, 2021, designates Carolyn Dahl Rees as Chair of the Alberta Utilities Commission for a term to expire on March 24, 2025; rescinds the nomination of Douglas A. Larder, Q.C., as one of the persons from among whom acting members of the Alberta Utilities Commission may be selected and appoints him as a member of the Alberta Utilities Commission for a term to expire on May 31, 2026.

HONOURABLE MR. SHANDRO

133/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Chinedu (Chin) Ogbonna as a public member to the council of the Alberta College and Association of Opticians for a term to expire on May 11, 2023.

134/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Rescinds the appointment of Susie Eve Nixon as a public member to the council of the Alberta College of Combined Laboratory and X-ray Technologists; appoints Patricia Papirnik as a public member to the council of the Alberta College of Combined Laboratory and X-ray Technologists for a term to expire on May 11, 2024.

135/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Samantha Georgsen as a public member to the council of the Alberta College of Medical Diagnostic and Therapeutic Technologists for a term to expire on May 11, 2024.

136/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Christie Bergman as a public member to the council of the Alberta College of Occupational Therapists for a term to expire on May 11, 2024.

137/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Rescinds the appointment of Dr. Jennifer Dawn Zwicker, Ph.D., as a public member to the council of the Alberta College of Optometrists; appoints Karamarie Barker and Rhonda Camplin as public members to the council of the Alberta College of Optometrists, each for a term to expire on May 11, 2024.

138/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Kim Arthur Ewasechko as a public member to the council of the College and Association of Registered Nurses of Alberta for a term to expire on May 11, 2024.

139/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Adetoyese Oyedun as a public member to the council of the College of Registered Psychiatric Nurses of Alberta for a term to expire on May 11, 2024.

HONOURABLE MR. TOEWS

140/2021

ATB FINANCIAL ACT (section 3) - Effective June 16, 2021, reappoints Patrick Lor as a member of the board of directors of ATB Financial for a term to expire on June 15, 2022 and reappoints Barry James as a member of the board of directors of ATB Financial for a term to expire on June 15, 2024.

141/2021

INSURANCE ACT (section 498); INSURANCE COUNCILS REGULATION (section 4) - Effective May 15, 2021, reappoints Elizabeth Hak as a member of the General Insurance Council for a term to expire on May 14, 2024.


Orders in Council can now be viewed on the Queen's Printer website at: http://www.qp.alberta.ca/507.cfm