HONOURABLE MR. COPPING

43/2021

PROCLAMATION - Proclaiming section 11(14), (16), (23)(a), (24), (25), (31), (36), (37), (38) and (42), to the extent that it enacts section 209(2)(d) and (h) of the Labour Relations Code, of the Restoring Balance in Alberta’s Workplaces Act, 2020 in force on the date of issue of the Proclamation.

44/2021

LABOUR RELATIONS CODE (section 163) - Makes the Construction Industry Labour Relations (Expiry Date Extension) Amendment Regulation.

HONOURABLE MR. DREESHEN

45/2021

HEATING OIL AND PROPANE REBATE ACT (section 6) - Makes the Rebate Authorization Amendment Regulation.

HONOURABLE MR. MADU

46/2021

PROCLAMATION - Proclaiming section 1 of the Justice Statutes Amendment Act, 2020 in force on the date of issue of the Proclamation.

47/2021

JURY ACT (section 25) - Makes the Jury Act Amendment Regulation.

48/2021

PROVINCIAL COURT ACT (sections 9.1 and 9.11) - Designates Judge Margaret Joanne Durant as Deputy Chief Judge of The Provincial Court of Alberta for a term of 7 years.

HONOURABLE MR. NICOLAIDES

49/2021

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Reappoints Lorne Radbourne and appoints Heather Kerschbaumer as members of The Board of Governors of Grande Prairie Regional College, each for a term to expire on March 31, 2022.

50/2021

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Reappoints Daniel Vandermeulen as a member and re-designates him as chair of The Board of Governors of Northern Lakes College for a term to expire on March 31, 2022.

51/2021

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Effective May 1, 2021, reappoints Floyd Thompson as a member of The Board of Governors of Portage College for a term to expire on March 31, 2022.

HONOURABLE MRS. SAVAGE

52/2021

PETROLEUM MARKETING ACT (section 9) - Prescribes the fiscal year of the Alberta Petroleum Marketing Commission as April 1 to the following March 31.

HONOURABLE MR. SHANDRO

53/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Ramandeep Singh, to succeed Dr. Vincent L. Salyers, Ed.D., as a public member to the council of the College of Alberta Dental Assistants for a term to expire on February 9, 2024; effective April 1, 2021, appoints Barbara Joy as a public member to the council of the College of Alberta Dental Assistants for a term to expire on March 31, 2023; effective April 1, 2021, appoints Ayodele Adediran as a public member to the council of the College of Alberta Dental Assistants for a term to expire on March 31, 2024.

54/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Effective April 1, 2021, appoints Terri Rowat as a public member to the council of the College of Dental Technologists of Alberta for a term to expire on March 31, 2024.


Orders in Council can now be viewed on the Queen's Printer website at: http://www.qp.alberta.ca/507.cfm