HONOURABLE MR. MADU

124/2020 MUNICIPAL GOVERNMENT ACT (section 486) - Appoints Guy Buchanan and Wayne Drysdale and reappoints Jeffrey Dawson, Graham Gilchrist, J.A. (Jack) Jones, Paul Mazumdar, Dierdre Mullen, Diane Nickle and Gail Sokolan as members of the Municipal Government Board, each for a term to expire on April 30, 2023.

HONOURABLE MR. NICOLAIDES

125/2020 POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 16, 32.2 and 56) - Appoints Linda Banister as a member of The Board of Governors of Grant MacEwan University for a term to expire on April 21, 2023; reappoints Cameron Barr and Jasmine Nuthall as members of The Board of Governors of Grant MacEwan University, each for a term to expire on June 27, 2023, and effective June 28, 2020, appoints Robin Julian Martin and John Stelter as members of The Board of Governors of Grant MacEwan University, each for a term to expire on June 27, 2023.
126/2020 POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 16 and 56) - Appoints Mona Hale as a member of the board of The Governors of The University of Alberta for a term to expire on April 21, 2023.
127/2020 POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Roy Bjorklund as a member of The Board of Governors of Grande Prairie Regional College for a term to expire on April 21, 2023; effective July 12, 2020, designates Bridget Hennigar as chair of The Board of Governors of Grande Prairie Regional College.
128/2020 POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Tyrone Brass as a member of The Board of Governors of Keyano College for a further term to expire on April 21, 2023, and appoints Adele Thomson as a member of The Board of Governors of Keyano College for a term to expire on April 21, 2023.
129/2020 POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Jenny Adams and Jennifer Cleall as members of The Board of Governors of NorQuest College, each for a term to expire on April 21, 2023.
130/2020 POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints David R. Erickson and Reynold Tetzlaff as members of the Board of Governors of the Southern Alberta Institute of Technology, each for a term to expire on April 21, 2023; effective July 4, 2020, appoints Susan Billington as a member of the Board of Governors of the Southern Alberta Institute of Technology for a term to expire on July 3, 2023.

HONOURABLE MR. TOEWS

131/2020 FINANCIAL ADMINISTRATION ACT (section 56) - Authorizes the President of Treasury Board and Minister of Finance to borrow up to $25 billion in Canadian dollars or its equivalent in other currencies.

Orders in Council can now be viewed on the Queen's Printer website at: http://www.qp.alberta.ca/507.cfm