Skip to content Skip to site navigation Skip to search

Orders in Council

Orders Approved – October 31, 2017

HONOURABLE MR. ANDERSON

365/2017

PROCLAMATION - Proclaiming the New Home Buyer Protection Amendment Act, 2017 in force on December 1, 2017.

366/2017

PROCLAMATION - Proclaiming section 31 of the Safety Codes Amendment Act, 2015 in force on December 1, 2017.

367/2017

MUNICIPAL GOVERNMENT ACT (section 486) - Reappoints Mary Axworthy, Shannon Boyer, Petra Hagemann, Heesung Kim, Walter Krysinski, Kathryn Thompson, Harold Williams, Lana Yakimchuk and George Zaharia as members of the Municipal Government Board, each for a term to expire on October 31, 2019.

368/2017

NEW HOME BUYER PROTECTION ACT (section 28) - Makes the New Home Buyer Protection (General) Amendment Regulation.

369/2017

SAFETY CODES ACT (section 65) - Makes the Administrative Penalties Regulation.

370/2017

SAFETY CODES ACT (section 65) - Makes the Permit Amendment Regulation.

HONOURABLE MS GRAY

371/2017

LABOUR RELATIONS CODE (section 8) - Appoints Jeannine Arbour, Paul Bokenfohr, Pamela M. Kirkwood, Crystal Norton, Daunine Rachert, Carl E. Soderstrom and Karen Thibault as members of the Labour Relations Board, each for a further term to expire on October 30, 2020 and appoints Allan Brown, Clayton Davis, Jody L. Fraser and Brygeda Mary Renke as members of the Labour Relations Board, each for a term to expire on October 30, 2020.

HONOURABLE MS HOFFMAN

372/2017

HEALTH DISCIPLINES ACT (section 3) - Reappoints Dr. William John Dickout, Avril Rose Colenutt, Jacqueline Lea Petrie, Brian Richard Popp and Christopher Martin Cook as members of the Health Disciplines Board, for terms to expire on various dates; redesignates Dr. William John Dickout as chair of the Health Disciplines Board for a term to expire on November 28, 2020; designates Brian Richard Popp as deputy chair of the Health Disciplines Board for a term to expire on November 28, 2020; appoints Dr. Michael John Caffaro, Monica Elizabeth Rose Varga and Craig Hrynchuk as members of the Health Disciplines Board, each for a term to expire on October 30, 2019; effective December 4, 2017, appoints Grace Anne Brittain as a member of the Health Disciplines Board for a term to expire on December 3, 2019.

373/2017

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Margaret Ann Munsch as a public member to the council of the College of Physicians and Surgeons of Alberta for a further term to expire on January 22, 2019; appoints Levonne Louie as a public member to the council of the College of Physicians and Surgeons of Alberta for a term to expire on October 30, 2020.

374/2017

HEALTH QUALITY COUNCIL OF ALBERTA ACT (section 4) - Appoints Mary-Anne Robinson as a member of the board of directors of the Health Quality Council of Alberta for a term to expire on October 30, 2019; appoints Bruce Harries as a member of the board of directors of the Health Quality Council of Alberta for a further term to expire on October 30, 2019; effective December 1, 2017, reappoints Deborah Apps and Marie Owen as members of the board of directors of the Health Quality Council of Alberta, each for a term to expire on November 30, 2020.

HONOURABLE MS PHILLIPS

375/2017

ALBERTA PUBLIC AGENCIES GOVERNANCE ACT (section 14); EXPROPRIATION ACT (section 25) - Appoints Jeffrey Bone, Tracy King, Jerry Krysa, Stefne Madison, John McCarthy and Ronald Roy as members of the Land Compensation Board, each for a term to expire on October 30, 2019 and appoints Mary-Kay Brook, Line Lacasse and Jerry Zezulka as members of the Land Compensation Board, each for a term to expire on October 30, 2020; reappoints Don Sibbald as a member of the Land Compensation Board for a term to expire on November 30, 2018; effective December 1, 2017, reappoints Edward Zenko as a member and designates him as vice-chair of the Land Compensation Board for a term to expire on November 30, 2018; reappoints Shannon Boyer, Katherine Camarta and Terri Mann as members of the Land Compensation Board, each for a term to expire on January 11, 2021; effective February 15, 2018, appoints Glenn Selland as a member of the Land Compensation Board for a term to expire February 14, 2020.

376/2017

ALBERTA PUBLIC AGENCIES GOVERNANCE ACT (section 14); SURFACE RIGHTS ACT (section 3) - Appoints Jeffrey Bone, Tracy King, Jerry Krysa, Stefne Madison, John McCarthy and Ronald Roy as members of the Surface Rights Board, each for a term to expire on October 30, 2019 and appoints Mary-Kay Brook, Line Lacasse and Jerry Zezulka as members of the Surface Rights Board, each for a term to expire on October 30, 2020; reappoints Don Sibbald as a member of the Surface Rights Board for a term to expire on November 30, 2018; effective December 1, 2017, reappoints Edward Zenko as a member and designates him as vice-chair of the Surface Rights Board for a term to expire on November 30, 2018; reappoints Shannon Boyer, Katherine Camarta and Terri Mann as members of the Surface Rights Board, each for a term to expire on January 11, 2021; effective February 15, 2018, appoints Glenn Selland as a member of the Surface Rights Board for a term to expire February 14, 2020.

HONOURABLE MR. SCHMIDT

377/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 16 and 56) - Appoints Elaine Wong as a member of the board of The Governors of The University of Calgary for a term to expire on October 30, 2020.

378/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Heather J. Culbert as a member and designates her as chair of the Board of Governors of the Southern Alberta Institute of Technology for a further term to expire on October 30, 2018 and appoints Melinda Park as a member of the Board of Governors of the Southern Alberta Institute of Technology for a term to expire on October 30, 2020.


Orders in Council can now be viewed on the Queen's Printer website at: http://www.qp.alberta.ca/507.cfm