Skip to content Skip to site navigation Skip to search

Orders in Council

Orders Approved – October 4, 2017

HONOURABLE MR. CECI

298/2017

PUBLIC SECTOR PENSION PLANS ACT (Schedule 1, section 12); PUBLIC SECTOR PENSION PLANS (LEGISLATIVE PROVISIONS) REGULATION (section 5 and Schedule 1, section 3) - Appoints John Whaley for a further term to expire on December 31, 2017, appoints Kim Craig and Steve Bradshaw, each for a further term to expire on December 31, 2020, appoints Tina Giesbrecht for a term to expire on December 31, 2019 and appoints Susan McGillivray  for a term to expire on December 31, 2020 as members of the Local Authorities Pension Plan Board of Trustees; reappoints Kenneth Balkwill for a term to expire on December 31, 2018 as a member of the Local Authorities Pension Plan Board of Trustees.

HONOURABLE MS GANLEY

299/2017

JUSTICE OF THE PEACE ACT (section 7.1) - Effective October 13, 2017, reappoints John George Szekeres as a justice of the peace and designates him as a part-time justice of the peace for a term to expire on October 12, 2018.

300/2017

PROVINCIAL COURT ACT (section 9.23) - Effective October 25, 2017, reappoints Judge Terence Christopher Semenuk as a judge of The Provincial Court of Alberta for a term to expire on October 24, 2018.

HONOURABLE MS HOFFMAN

301/2017

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Peter John Portlock as a public member to the council of the Alberta College of Occupational Therapists for a term to expire on October 3, 2020.

302/2017

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Alexander Marten Evans as a public member to the council of the Alberta College of Pharmacists for a further term to expire on October 3, 2018, and appoints Irene Elizabeth Pfeiffer as a public member to the council of the Alberta College of Pharmacists for a term to expire on October 3, 2020.

303/2017

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Bukola Salami as a public member to the council of the Alberta College of Social Workers for a further term to expire on October 3, 2020, appoints Natalie Mikus-Joly as a public member to the council of the Alberta College of Social Workers for a term to expire on October 3, 2020; effective October 7, 2017, reappoints Murray Bernard Hiebert as a public member to the council of the Alberta College of Social Workers for a term to expire on October 6, 2020.

HONOURABLE MS MCCUAIG-BOYD

304/2017

RESPONSIBLE ENERGY DEVELOPMENT ACT (section 5) - Appoints Monica Norminton and Jack Royal as members of the board of directors of the Alberta Energy Regulator, each for a further term to expire on October 3, 2022.

HONOURABLE MS PHILLIPS

305/2017

ENVIRONMENTAL PROTECTION AND ENHANCEMENT ACT (sections 37, 122 and 239) - Makes the Emissions Trading Amendment Regulation.

306/2017

EXPROPRIATION ACT (sections 28, 60 and 72) - Makes the Expropriation Act Rules of Procedure and Practice (Expiry Date Extension) Amendment Regulation.

307/2017

EXPROPRIATION ACT (section 72) - Makes the Expropriation Act Forms (Expiry Date Extension) Amendment Regulation.

308/2017

FORESTS ACT (section 4); MINES AND MINERALS ACT (section 5); PUBLIC LANDS ACT (section 9) - Makes the Metallic and Industrial Minerals Exploration Amendment Regulation.


Orders in Council can now be viewed on the Queen's Printer website at: http://www.qp.alberta.ca/507.cfm