Skip to content Skip to site navigation Skip to search

Orders in Council

Orders approved June 28, 2017

HONOURABLE MR. CARLIER

213/2017

MARKETING OF AGRICULTURAL PRODUCTS ACT (section 23) - Makes the Alberta Lamb Producers Plan Amendment Regulation.

HONOURABLE MR. CECI

214/2017

AUDITOR GENERAL ACT (section 21) - Reappoints Lori Bokenfohr, Randy D. Henderson and Hilary Rose as members of the Audit Committee, each for a term to expire on June 30, 2020.

215/2017

FINANCIAL ADMINISTRATION ACT (section 21) - Orders the remission of repayment of the Alberta Climate Leadership Adjustment Rebate.

216/2017

FINANCIAL ADMINISTRATION ACT (section 21) - Orders the remission of repayment of overpayment of refund of the family employment tax credit or the child benefit tax credit.

217/2017

GAMING AND LIQUOR ACT (section 9) - Designates Gael MacLeod as Chair of the board of the Alberta Gaming and Liquor Commission for a term to expire on April 1, 2019, appoints Ken Knowles as a member of the board of the Alberta Gaming and Liquor Commission for a further term to expire on June 27, 2020, and appoints Barbara Ritzen as a member of the board of the Alberta Gaming and Liquor Commission for a term to expire on June 27, 2020.

218/2017

GAMING AND LIQUOR ACT (section 129) - Makes the Gaming and Liquor Amendment Regulation.

219/2017

PUBLIC SECTOR PENSION PLANS ACT (Schedule 2, section 12); PUBLIC SECTOR PENSION PLANS (LEGISLATIVE PROVISIONS) REGULATION (section 5 and Schedule 2, section 3) - Effective July 1, 2017, reappoints Jason Heistad and appoints Denise Hamilton and Ellen Nygaard as members of the Public Service Pension Board, each for a term to expire on June 30, 2020.

HONOURBALE MS. GANLEY

220/2017

OMBUDSMAN ACT (section 2) - Effective July 1, 2017, appoints Marianne Ryan as Ombudsman for a term to expire on June 30, 2022.

221/2017

PUBLIC INTEREST DISCLOSURE (WHISTLEBLOWER PROTECTION) ACT (section 38) - Effective July 1, 2017, appoints Marianne Ryan as Public Interest Commissioner for a term to expire on June 30, 2022.

HONOURABLE MS GRAY

222/2017

OCCUPATIONAL HEALTH AND SAFETY ACT (section 39) - Prescribes the amount of $48 087 000 to be paid to the Crown under agreement by The Workers’ Compensation Board for the purpose of defraying part of the Crown’s costs during the fiscal year 2017-2018 of administering the Occupational Health and Safety Act.

HONOURABLE MS PHILLIPS

223/2017

ENVIRONMENTAL PROTECTION AND ENHANCEMENT ACT (section 239) - Makes the Administrative Penalty (Expiry Date Extension) Amendment Regulation.

229/2017

STRAY ANIMALS ACT (section 35) - Makes the Horse Capture Amendment Regulation.

HONOURABLE MR. SABIR

224/2017

PREMIER’S COUNCIL ON THE STATUS OF PERSONS WITH DISABILITIES ACT (section 4) - Appoints Sheila Serup as a member of the Premier’s Council on the Status of Persons with Disabilities for a further term to expire on June 30, 2020 and designates her as chair, appoints Cam Tait as a member of the Premier’s Council on the Status of Persons with Disabilities for a further term to expire on June 30, 2020, and appoints Cheryl Cunningham-Burns, Alison Cutknife, Stephanie Myrick, Shino Nakane, Ann Nicol, Neil Pierce, Nabeel Ramji, Inara Samoylove, Cathy Smith, D. John te Linde, Regan Treewater-Lipes and Darby Lee Young as members of the Premier’s Council on the Status of Persons with Disabilities, each for a term to expire on June 30, 2020.

HONOURABLE MR. SCHMIDT

225/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 16 and 56) - Appoints Ray Muzyka as a member of the board of The Governors of The University of Alberta for a term to expire on June 27, 2020.

226/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Cameron Barr, Lisa Jane de Gara, Beata Montgomery, Jasmine Nuthall and Sarah Tokar as members of The Board of Governors of Grant MacEwan University, each for a term to expire on June 27, 2020; effective July 8, 2017, appoints Judy Piercey as a member of The Board of Governors of Grant MacEwan University for a term to expire on July 7, 2020.

227/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Alayne Sinclair as a member of the Board of Governors of the Northern Alberta Institute of Technology for a term to expire on June 27, 2020.

228/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Randolph Benson as a member and designates him as chair of The Board of Governors of Portage College for a term to expire on June 27, 2020.


Orders in Council can now be viewed on the Queen's Printer website at: http://www.qp.alberta.ca/507.cfm