Skip to content Skip to site navigation Skip to search

Orders in Council

Orders Approved – March 7, 2017

HONOURABLE MS GANLEY

73/2017

CRIMINAL CODE (CANADA) (section 672.38) - Appoints Murray Billett and Edith Kloberdanz as members of the Alberta Review Board, each for a term to expire on March 6, 2020.

74/2017

FATALITY INQUIRIES ACT (section 2) - Appoints Rachelle Roberts and Dr. Vonda Bobart as members of the Fatality Review Board, each for a term to expire on March 6, 2020.

75/2017

JUSTICE OF THE PEACE ACT (section 7.1) - Effective March 31, 2017, reappoints Darryl Rae Ackroyd, Q.C., as a justice of the peace and designates him as a
full-time justice of the peace for a term to expire on March 30, 2018.

76/2017

JUSTICE OF THE PEACE ACT (section 7.2) - Effective April 12, 2017, reappoints Clifford Bruce Wheatley as an ad hoc justice of the peace for a term to expire on April 11, 2018.

77/2017

POLICE ACT (section 9) - Appoints Anne Wildcat as a member of the Law Enforcement Review Board for a term to expire on March 6, 2019.

HONOURABLE MS MCLEAN

78/2017

GOVERNMENT ORGANIZATION ACT (Schedule 11, section 14) - Makes the Records Management (Expiry Date Extension) Amendment Regulation.

HONOURABLE MR. SCHMIDT

79/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 16 and 56) - Appoints Dominique Grégoire, Dr. Lynne Paradis, Lynn Parish, Zahra Somani, Sheri Somerville and Owen Tobert as members of the board of The Governors of The University of Alberta, each for a term to expire on March 6, 2020.

80/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Corinne Jamieson as a member of The Board of Governors of Mount Royal University for a term to expire on March 6, 2020.

81/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Ray Martin as a member and designates him as chair of the Board of Governors of the Northern Alberta Institute of Technology, for a term to expire on March 6, 2020, appoints Vi Becker, Mary Lynne Campbell, Yasmin Jivraj and Matthew Woodley as members of the Board of Governors of the Northern Alberta Institute of Technology, each for a term to expire on March 6, 2020, and appoints Daryl Kruper and Ray Pisani as members of the Board of Governors of the Northern Alberta Institute of Technology, each for a further term to expire on March 6, 2020.

82/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Francis Morris Flewwelling as a member and designates him as chair of The Board of Governors of Red Deer College for a term to expire on March 6, 2020.


Orders in Council can now be viewed on the Queen's Printer website at: http://www.qp.alberta.ca/507.cfm