HONOURABLE MR. GLUBISH

26/2021

FREEDOM OF INFORMATION AND PROTECTION OF PRIVACY ACT (section 94) - Makes the Freedom of Information and Protection of Privacy Amendment Regulation.

HONOURABLE MR. MADU

27/2021

JUDICATURE ACT (section 28.1) - Makes the Alberta Rules of Court (Divorce Proceedings) Amendment Regulation.

HONOURABLE MR. MCIVER

28/2021

EXPROPRIATION ACT (section 25) - Appoints 4 persons as members of the Land Compensation Board, each for a further term to expire on January 12, 2024; appoints 10 persons as members of the Land Compensation Board, each for a term to expire on January 12, 2024.

29/2021

MUNICIPAL GOVERNMENT ACT (section 486) - Effective April 1, 2021, reappoints 8 persons as members of the Municipal Government Board, each for a term to expire on April 15, 2022; effective April 1, 2021, reappoints 10 persons as members of the Municipal Government Board, each for a term to expire on January 12, 2024.

30/2021

SURFACE RIGHTS ACT (section 3) - Appoints 4 persons as members of the Surface Rights Board, each for a further term to expire on January 12, 2024; appoints 10 persons as members of the Surface Rights Board, each for a term to expire on January 12, 2024.

HONOURABLE MR. NICOLAIDES

31/2021

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Bob Hawkesworth as a member of The Board of Governors of Bow Valley College for a term to expire on March 31, 2022.

HONOURABLE MR. SHANDRO

32/2021

ALBERTA HEALTH CARE INSURANCE ACT (section 16) - Makes the Out-of-Country Health Services Amendment Regulation.

33/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Effective April 1, 2021, appoints Thomas Smith, to succeed Peter John Portlock, as a public member to the council of the Alberta College of Occupational Therapists for a term to expire on March 31, 2024.

34/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Patrizia Valle, to succeed Katherine Camarta, as a public member to the council of the College of Naturopathic Doctors of Alberta for a term to expire on January 26, 2024.

35/2021

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Effective April 1, 2021, appoints Tyler White as a public member to the council of the College of Physicians and Surgeons of Alberta for a term to expire on March 31, 2024.

36/2021

MANDATORY TESTING AND DISCLOSURE ACT (section 18(1)) - Makes the Mandatory Testing and Disclosure (Expiry Date Extension) Amendment Regulation.


Orders in Council can now be viewed on the Queen's Printer website at: http://www.qp.alberta.ca/507.cfm