Skip to content Skip to site navigation Skip to search

Orders in Council

Orders Approved – November 6, 2018

HONOURABLE MR. CECI

328/2018

ALBERTA PUBLIC AGENCIES GOVERNANCE ACT (section 14); ATB FINANCIAL ACT (section 3) - Effective January 1, 2019, appoints Joan Hertz as a member of the board of directors of ATB Financial for a further term to expire on December 31, 2021, and as chair for a term to expire on December 31, 2021.

329/2018

GAMING, LIQUOR AND CANNABIS ACT (section 9) - Reappoints Gael MacLeod as a member and redesignates her as Chair of the board of the Alberta Gaming, Liquor and Cannabis Commission for a term to expire on April 1, 2022 and appoints Roy Whitney as a member of the board of the Alberta Gaming, Liquor and Cannabis Commission for a term to expire on November 5, 2021.

330/2018

PUBLIC SECTOR PENSION PLANS ACT (Schedule 1, sections 4 and 5) - Makes the Local Authorities Pension Plan (2018) Amendment Regulation.

331/2018

TEACHERS’ PENSION PLANS ACT (sections 14 and 23) - Makes the Teachers’ Pension Plans and Legislative Provisions (2018) Amendment Regulation.

HONOURABLE MS GANLEY

332/2018

PROPERTY RIGHTS ADVOCATE ACT (section 3) - Appoints Karen Johnson as Property Rights Advocate for a term to expire on October 23, 2021.

333/2018

PROVINCIAL COURT ACT (section 9.1) - Appoints Cheryl Lynn Arcand?Kootenay as a judge of The Provincial Court of Alberta.

334/2018

PROVINCIAL COURT ACT (section 9.1) - Appoints Michelle Constance Christopher, Q.C., as a judge of The Provincial Court of Alberta.

335/2018

PROVINCIAL COURT ACT (section 9.1) - Appoints Melanie Shannon Hayes-Richards as a judge of The Provincial Court of Alberta.

HONOURABLE MS HOFFMAN

336/2018

HEALTH QUALITY COUNCIL OF ALBERTA ACT (section 4) - Appoints Dr. Trevor W. Theman as a member and designates him as chair of the board of directors of the Health Quality Council of Alberta for a term to expire on November 5, 2021; appoints Shirley Kine and Sandy (Sandi) Nadine Kossey as members of the board of directors of the Health Quality Council of Alberta, each for a term to expire on November 5, 2021 and appoints Mohammad Masood Peracha as a member of the board of directors of the Health Quality Council of Alberta for a term to expire on November 5, 2020.

337/2018

M.S.I. FOUNDATION ACT (section 4) - Amends Order in Council numbered O.C. 305/2018 to correct an error.

HONOURABLE MR. SCHMIDT

338/2018

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Jennifer Wood as a member of The Board of Governors of Olds College for a term to expire on November 5, 2021; reappoints Anita Heuver as a member of The Board of Governors of Olds College for a term to expire on May 26, 2022.


Orders in Council can now be viewed on the Queen's Printer website at: http://www.qp.alberta.ca/507.cfm

Government of Alberta