Skip to content Skip to site navigation Skip to search

Orders in Council

Orders Approved – May 9, 2017

HONOURABLE MS GANLEY

168/2017

PROVINCIAL COURT ACT (section 9.1) - Appoints Fatima Airth as a judge of The Provincial Court of Alberta.

169/2017

PROVINCIAL COURT ACT (section 9.1) - Appoints Joshua Bryant Hawkes, Q.C., as a judge of The Provincial Court of Alberta.

170/2017

PROVINCIAL COURT ACT (section 9.1) - Appoints Margaret Mary Keelaghan, Q.C., as a judge of The Provincial Court of Alberta.

HONOURABLE MS HOFFMAN

171/2017

HEALTH DISCIPLINES ACT (section 14) - Appoints David Albert Crocker as a public member to the council of the College of Midwives of Alberta for a term to expire on May 8, 2020.

172/2017

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Mohamed Osman and Mark Timothy Nicoll as public members to the council of the Alberta College of Combined Laboratory and X-ray Technologists, each for a term to expire on May 8, 2020.

173/2017

HEALTH PROFESSIONS ACT (section 13) - Appoints Dennis Horrigan as a public member to the council of the Physiotherapy Alberta College + Association for a term to expire on May 8, 2020.

HONOURABLE MR. MASON

174/2017

TRAFFIC SAFETY ACT (section 22) - Appoints Katherine Mary Cherniawsky and Paul Eugene Maeda as members of the Alberta Transportation Safety Board, each for a further term to expire on May 8, 2020.

HONOURABLE MS PHILLIPS

175/2017

NATURAL RESOURCES CONSERVATION BOARD ACT (section 13) - Appoints L. Page Stuart as a member and designates her as a part-time member of the Natural Resources Conservation Board for a term to expire on April 10, 2020.

HONOURABLE MR. SCHMIDT

176/2017

APPRENTICESHIP AND INDUSTRY TRAINING ACT (sections 2 and 5) - Appoints Kenneth R. Bird as a member of the Alberta Apprenticeship and Industry Training Board for a further term to expire on May 8, 2018, extends the term of Shawna Boreen as a member to expire on June 11, 2019, appoints Delaine Coleman, Gursewak Mann and Mike Yorke as members of the Alberta Apprenticeship and Industry Training Board, each for a term to expire on May 8, 2020, and redesignates Kenneth R. Bird to act in the place of the chair when the chair is absent or otherwise unable to carry out the duties of the chair; reappoints Richard Daley, Shannon Eitzen and Craig Mathes as members of the Alberta Apprenticeship and Industry Training Board, each for a term to expire on May 27, 2020.

177/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Jason Bazinet, Linnea Goodhand and Bryan Perkins as members of The Board of Governors of Lakeland College, each for a further term to expire on May 8, 2020 and appoints Jo-Ann Hall, Dianne Harder and Jenelle Saskiw as members of The Board of Governors of Lakeland College, each for a term to expire on May 8, 2020; effective June 17, 2017, appoints Jay Woosaree as a member of The Board of Governors of Lakeland College for a term to expire on June 16, 2020.

178/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Candice Calliou as a member of The Board of Governors of Northern Lakes College for a term to expire on May 8, 2020.

179/2017

POST-SECONDARY LEARNING ACT (sections 44 and 56) - Appoints Leona Staples as a member and designates her as chair of The Board of Governors of Olds College for a term to expire on May 8, 2020, appoints Donna Maxwell as a member of The Board of Governors of Olds College for a term to expire on May 8, 2020; reappoints Mark Kaun as a member of The Board of Governors of Olds College for a term to expire on July 7, 2020.


Orders in Council can now be viewed on the Queen's Printer website at: http://www.qp.alberta.ca/507.cfm